Aktuální čísla časopisů

Myslivost: Prosinec / 2014
ročník: 62 (92)
 
Lovecký pes: 2/2014
ročník: 2014
 
Myslivecké zábavy 2/2014
ročník: 2014

Jarní svod v Tištíně

5.5.2011

Leona Roháčková Jarní svod v Tištíně

Chlupatcům koukali na zuby Tištín (Prostějovsko) – Šest desítek psích dorostenců z celé Moravy v sobotu 30.dubna vesele cenilo tesáky na jarním svodu. Právě zuby totiž hrají velkou roli při jejich další chovné a výstavní kariéře. Ohaři, jezevčíci, teriéři a další lovecká plemena proto předváděla to nejlepší, co v loňském roce přišlo v chovných stanicích na svět.

 V kategorii velkých plemen, která posuzoval zkušený Zdeněk Kunc,  se představilo dvaatřicet jedinců. Největší zastoupení měli němečtí krátkosrstí ohaři, kterých se na svod dostavilo hned dvanáct. Početné divácké obci se představilo pět výmarských ohařů, tři pointři, po jednom zástupci měl český fousek, gordonsetr, munsterlandský ohař. „Řada plemen, v dřívějších letech velmi populárních, se letos nedostavila vůbec. Jako příklad může sloužit jediný maďarský ohař, neviděli jsme ale retrívry, irské setry ani anglické setry,“ popsal měnící se profil chovaných loveckých plemen jednatel OMS Prostějov Jiří Procházka. Kvalitu předvedených zvířat označil posuzující Zdeněk Kunc jako velmi dobrou: „Je vidět, že chovatelé věnují výběru chovných zvířat velkou péči, vady vyřazující z chovu jsem téměř nezaznamenal.“

Malá plemena posuzovala Ing. Miloslava Šišková, před kterou předstoupilo jedenáct jagteriérů, osm jezevčíků, šest borderteriérů. Po jednom zástupci měli baset, alpský brakýř jezevčíkovitý, foxteriér, velšteriér a kopov. „Nejvíc vad jsem zaznamenala v podobě chybějících zubů, jedenkrát jsem u psa zjistila kryptochorismus,“ uvedla posuzující.posuzovani-jezevcik11-(4).JPG

Svod slouží k vyhodnocení chovatelské práce a k posouzení vyrovnanosti jednotlivých vrhů. Označují se na něm pouze hrubé vady, protože předvedená zvířata jsou velmi mladá a v průběhu roku se ještě mohou dost změnit. „Je už jen na chovateli, zda k lepšímu, či horšímu. Ovlivnit se dá všechno, mechanika chodu, osvalení i kvalita srsti,“ konstatoval předseda kynologické komise  a zároveň předseda Okresního mysliveckého spolku Prostějov Jan Toman.

Za vzornou přípravu a průběh akce pochválilo vedení OMS Prostějov pořádající MS Tištín. „Jako vždy vše proběhlo v naprostém pořádku, bez jakýchkoli závad. Takovéto akce, jako je svod, považujeme za velmi důležité nejen v rámci chovatelského programu,ale také co by společenské setkání a výměnu zkušeností mezi mysliveckými kynology,“ dodal Jiří Procházka.


Diskuzní fórum

nové vlákno | přihlásit se do fóra
Vlákno Vytvořil Příspěvky Zobrazení Poslední příspěvek
ATkVgywzTueV ekcouji
1 839 ekcouji
(10.6.2011 14:23:33)
SvwXKffWwpdaUX knyodqfbh
1 731 knyodqfbh
(10.6.2011 10:09:05)
PkmnlLpmqVAKgPsOSW Brenley
1 762 Brenley
(9.6.2011 20:15:12)
kBXqmFmkgAwnHBGrCE Tiger
1 787 Tiger
(8.6.2011 22:47:13)
 

Reklama

 

Tip obchodu

Zkušební řád loveckých psů Tip obchodu
Internetový obchod Myslivost

Reklama

reklama
 
 

Reklama

reklama
reklama
 

Partneři

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Reklama

 

Výměna ikon

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Stáhněte si

Stáhněte si