Aktuální čísla časopisů

Myslivost: Prosinec / 2014
ročník: 62 (92)
 
Lovecký pes: 2/2014
ročník: 2014
 
Myslivecké zábavy 2/2014
ročník: 2014

Trubači způsobili malé zemětřesení v Konstantinových Lázních

21.7.2014

Petr Šeplavý Trubači způsobili malé zemětřesení v Konstantinových Lázních

Ještě ve čtvrtek se zdálo, že nadcházející víkendové setkání mysliveckých trubačů v Konstantinových Lázních bude provázet deštivé a studené počasí. Prosebné pohledy zdvíhali k nebesům nejen organizátoři, ale také přes 200 účastníků 19. ročníku Národní soutěže mysliveckých trubačů ze všech koutů naší vlasti.

Ještě v pátek dopoledne, při našem odjezdu na místo činu, nevěstilo podmračené nebe žádný obrat k lepšímu. Nad námi visely vodou nasáklé mraky a drobné mrholení střídal vydatnější déšť. Při výjezdu z Plzně se před námi konečně objevilo jasné nebe a těsně před Konstantinovými Lázněmi začaly stromy podél cesty vrhat na silnici ostré stíny. Usmálo se na nás  štěstí. Vítaly nás sluncem rozzářené Konstantinky.

Úvod k setkání trubačů obstaral soubor Povltavských trubačů již v páteční podvečer. Amfiteátr s pozadím čtvero ročních období od Václava Nasvětila, vypůjčeném z koncertu v Rudolfinu, zářil stejně jako nádherný park s bohatě a pestře kvetoucími rododendrony a azalkami.

Půvabná ředitelka soutěže PetraVránová ze společnosti Konstantinovy Lázně, a.s. společně s koordinátorkou soutěže paní Evou Zachariášovou v pátek odpoledne a v sobotu ráno zkušeně dirigovaly sehraný soubor spolupracovníků. V parku vyrostla soutěžní místa s přístřešky a chvojím, cesty se zaplnily stánky a lavičkami se stoly. Pro zároveň probíhající Dětský den pak byly připraveny stolky, lavičky i špalky.

O zajištění organizace samotné soutěže se staralo sedm mladých dívek, které byly nejen krásné, ale předeším milé a šikovné. Na organizaci Dětského dne spolupracovali  zástupci OMS Tachov a Plzeň. Předseda OMS v Tachově Bc. Pavel Nečas zajistil početnou skupinu loveckých psů. Paní Petra Pechholdová ve spolupráci s OMS Plzeň dopravila preparáty pro poznávací soutěž a ve spolupráci s Bárou Pavlišovou z FLD ČZU v Praze připravily pro děti naučnou stezku.

Na organizaci soutěže a doprovodných akcích se podílelo přes 40 nadšených dobrovolníků včetně sokolníků z Chebu, nadšeného a trpělivého imitátora hlasů zvěře Václava Svobody, osádky stánku VLS ČR, s. p. a ze ZOO Plzeň Martina Vobruby. Ten přivezl dětem ukázat opravdového hada, kterého si, když se slunko schovalo za mraky, hřál na prsou. Všem patří veliké poděkování a uznání.

K zahájení soutěže však chyběla ještě jedna podstatná věc. Poháry pro vítěze. V duchu posledních tradic jsme opět nechali vyrobit upomínkové poháry v provedení, které bude připomínat  místo a organizátora  soutěže. Na Olšině to byly dřevěné lesnice od VLS ČR, s. p., ve Křtinách broušené sklo s portrétem prof. Dyka a pro soutěž v lázních jsme se tentokrát rozhodli využít šikovnosti  keramičky paní Tůmové z nedalekých Bezdružic. Ta pro nás vyrobila poháry s lázeňským pohárkem na podstavci.

Trochu jsem měl mrazení v zádech, když jsme v pátek ve dvě hodiny odpoledne jeli pro poháry, zvláště po předchozím telefonátu s paní Tůmovou, která nám sdělila, že má pro nás “horké zboží”, které právě vytáhla z pece. Když jsem pak poprvé uviděl poháry vyrovnané na stole v dílně, tak jsem málem zkoprněl  úžasem. Moc se povedly a splnily více než měrou vrchovatou to, co jsme očekávali. Bezdružice mají kromě Kryštofa Haranta další úžasnou osobu, keramičku paní Tůmovou.

Poháry jsme přepečlivě zabalili a dovezli do vitríny na recepci lázeňského domu Prusík, kde probíhala registrace účastníků soutěže.

V sobotu 31. 5. ráno přesně v 8.30 zahájil soutěž Edmund Hatiar, který se spolu s Petrem Dudou ujal moderování ceremoniálů a koncertů. Trubače přivítala ředitelka soutěže Petra Vránová spolu se starostou Konstantinových Lázní panem Karlem Týzlem. Všem přítomným trubačům i návštěvníkům se dostalo požehnání, které vyzdvihlo úlohu trubky v biblických příbězích i v dnešní myslivecké praxi.

Předseda poroty  Petr Vacek vyhlásil vylosované skladby z “Desatera” a upřesnil organizační pokyny. Na závěr poděkoval dosluhující předseda KT ČMMJ Petr Šeplavý trubačům a radě KT za jejich úžasnou tříletou spolupráci, která jej obohatila o mnohá přátelství, zkušenosti a zážitky na celý život. Trubače v předsoutěžním napětí ujistil, že kde není falše v srdci, tam není falešných tónů a prohlásil soutěž za zahájenou.

Pod přísným dohledem a poslechem Petra Vacka, Dany Herzigové a čestného člena KT ČMMJ Rudolfa Jandrasitse se představilo 27 souborů in B. Soubory in Es, sólisty na borlice in B, lesnice in B a sólisty in Es posuzovala porota ve složení Josef Zetl předseda, Matěj Vacek a Karel Šimek. Kategorii praktického trubače pak posuzoval předseda Edmund Hatiar ve spolupráci s panem Kamilem Hábrem, dlouholetým myslivcem a emeritním ředitelem ZŠ v Bezdružicích a Radkem Šrolerem.

Soutěž nabírala na obrátkách. Parkem se linuly tóny skladeb a vůně smažených pochutin z nedalekých stánků. Slunce se na nás smálo a nikdo netušil, že po poledni přijde zemětřesení. Nejprve  to opravdové, s tradičním epicentrem u Nového Kostela, kterého si mnozí ani nevšimli. To větší pak přinesl souboj souborů i sólistů ve finále, kde nezůstal kámen na kameni. Favorizovaní trubači, kteří z prvního kola postoupili z nadějných pozic, svá umístění ztratili a naopak se na přední místa probojovali trubači ze zadních míst. Znovu se ukázalo úskalí finálové skladby.

 

Kdo nakonec vyhrál a tím se také kvalifikoval na připravované ME trubačů v říjnu 2015 v Mariánských Lázních?

V souborech in B to byli Trubači OMS Přerov, druhé místo ve finále získali Povltavští trubači a bronzový pohár si odnesl soubor z LDF v Brně Pagáči.

V souborech in Es zvítězili Tři, následováni souborem OMS Přerov a Jihočeskými trubači.

V sólistech na lesnice in B vyhrál Petr Macko, druhé místo obsadil Martin Eliáš a třetí Veronika Fördösová.

V borlicích se umístil Jan Řehoř na prvním místě, následován Ondřejem Matějkou a Jiřím Kšírem.

Kategorie sólisté in Es se zúčastnili pouze dva trubači. Štastnějším byl Martin Eliáš a druhé místo získal Libor Nevtípil.

V kategorii praktický trubač zvítězil Petr Pošta z MS Otava Poříčí, druhý byl Miloš Čepička z OMS Domažlice a třetí místo získalo družstvo OMS Domažlice.

Než spolupracovnice z klubu Dámy české myslivosti při ČMMJ  Julie Humlová a Naďa Burešová po celém dni usilovné a mravenčí práce naťukaly do počítače hodnocení poroty posledního souboru, ujal se šéfredaktor časopisu Myslivost Jiří Kasina vyhodnocení dětské soutěže.  Hlavní ceny do soutěže věnovaly společnosti VLS ČR, s. p., Myslivost s.r.o., vydavatelství Rembrandt s.r.o. a ZOO Plzeň. Hlavní výhru, dětskou repliku brokovnice, získal Štěpán Tonika jeden z mladých účastníků soutěže trubačů.

V neděli jsme návštěvu v Kostantinových Lázních zakončili koncertem. Jako poslední skladba se parkem rozezněla Pocta přírodě od Petra Vacka, jejíž součástí byly i hlasy ptactva v podání Václava Svobody. Před pódiem se prošel Jarda Novák jako čerstvý držitel speciální ceny a titulu “Švihák lázeňský” a když se ozval imitovaný hlas vrány rozezpívaly se koruny stromů hlasitým pokřikem ptačích posluchačů. Snad na rozloučenou s trubači, možná jako symbolické poděkování.

Ačkoliv nám mediální spolupráci na propagaci Národní soutěže přislíbila společnost Plzeň 2015, tak se nikdo z televizního nebo rozhlasového zpravodajství neobjevil. Asi proto, že komíny při zemětřesení spadly jinde a byl opět důvod národ pěkně postrašit.

Nakonec i z kanceláře hejtmana Plzeňského kraje jsme dostali velmi vágní odpověď, jak jsou na tom špatně s rozpočtem a pro setkání trubačů z celé ČR  nenajdou ani korunu podpory a ani záštitu nad touto akcí hejtman nepřevzal. V jiných krajích se nám vždy podpory od hejtmana dostalo. Od kraje, jehož krajské město se honosí titulem Plzeň, Hlavní město evropské kultury to byl překvapivý nezájem. Ale to je politika a té já nerozumím.

Já rozumím 220 nadšeným trubačům, kteří našli v jediných lázních plzeňského kraje úžasné zázemí a útočiště, rozumím všem dobrovolníkům, kteří bez nároku na odměnu a přesto s radostí udělají něco pro druhé a  jsem nesmírně vděčen trubačům, kteří jsou ochotni nejen na soutěž přijet, ale také se účastnickým poplatkem významně spolupodílet na financování celé akce. Nakonec přátelství, obětavost, radost a štěstí se koupit nedá. A toho všeho bylo s trubači v Kostantinových Lázních dostatek.

Konstantinovy Lázně, trubači Vám děkují!

Petr ŠEPLAVÝ

 

 


Diskuzní fórum

Fotogalerie

Svoboda-a-deti

Václav Svoboda na stánku vábení zvěře

stanek-vls

Stánek VLS a lesní pedagogika

OMS-Tachov-se-psy

Zástupci OMS Tachov

pagaci-3-misto-soubory-B

Pagáči - 3. místo soubory in B

 
Povltavsti-2-misto-soubory-B

Povltavští trubači - 2. místo soubory in B

OMS-Prerov-vitezove-soubory-in-B

Trubači OMS Přerov - 1. místo soubory in B

 

Reklama

 

Tip obchodu

Povídání o srnčí zvěři Tip obchodu
 299 Kč v internetovém obchodě

Reklama

reklama
 
 

Reklama

reklama
reklama
 

Partneři

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Reklama

 

Výměna ikon

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

Stáhněte si

Stáhněte si